30. maj - Svetovni dan multiple skleroze
30. maja obeležujemo
Svetovni dan multiple skleroze (MS). Temeljni namen svetovnega dneva multiple skleroze je ozaveščanje javnosti o bolezni. Zgodnje odkrivanje je ključno za potek zdravljenja.
Multipla skleroza je kronična vnetna avtoimunska in tudi degenerativna bolezen, ki prizadene osrednji živčni sistem, človeku pa lahko čez noč spremeni življenje. Začetni simptomi te nepredvidljive bolezni pa so na začetku lahko zelo blagi in jih zlahka prezremo, kot na primer: utrujenost, dvojni vid, motnje koordinacije, blago mravljinčenje, ohromelost, težave s hojo in podobno, vendar lahko ti znaki sčasoma izzvenijo in se nato znova pojavijo. Nepredvidljivo napredovanje bolezni pa lahko v poznejših fazah privede do blage ali celo najtežje oblike invalidnosti.
V Sloveniji živi okoli 3000 bolnikov s postavljeno diagnozo MS, po podatkih Mednarodne federacije za multiplo sklerozo pa je obolelih na svetu že okoli tri milijone ljudi. Vzrok za njen nastanek vse do danes kljub intenzivnim medicinskim raziskavam še ni jasen.
Dolgoletne izkušnje kažejo, da timski pristop, s paleto učinkovitih načinov zdravljenja, omogoča celovito obravnavo pestrosti simptomatike pacientov z MS, saj na ta način vplivamo na kvaliteto življenja posameznika.
Združenje multiple skleroze Slovenije, letos praznuje 50. obletnico svojega delovanja.
V Splošni bolnišnici Novo mesto bomo v torek, 30.5.2023 med 9. in 12. uro v veznem hodniku pripravili stojnico, kjer se bo predstavilo Združenje multiple skleroze Slovenija-Dolenjska podružnica, sodelovali pa bodo tudi dijaki Srednje zdravstvene in kemijske šole Novo mesto s plakatom.
Vljudno vabljeni.
NAZAJ