Osrednja vsebina
SI   EN  

Obvestilo

Zaradi povečanega števila respiratornih okužb, začasno obiski pri bolnikih na Kardiološkem oddelku niso dovoljeni. Dovoljeni so pri kritično bolnih bolnikih z dovolilnico lečečega zdravnika.

Obiski ostalih hospitaliziranih bolnikov so dovoljeni:
- vsak dan med 15.00 in 16.00 uro, priporočen je obisk ene zdrave osebe v trajanju 15 minut.

Center intenzivne medicine:
- obiskovanje bolnikov je možno vsak dan med 14:30 in 15:30, dovoljena sta največ dva obiskovalca dnevno, lahko hkrati, obiskovalci morajo ves čas trajanja obiska nositi zaščitno obrazno masko.

Preberi več
Ne prikazuj več

21. junij - Svetovni dan amiotrofične lateralne skleroze (ALS)

20.06.2023
Amiotrofična lateralna skleroza je ena od tako imenovanih nevrodegenerativnih bolezni. To je skupina bolezni, za katere je značilno postopno propadanje različnih delov živčevja. Je verjetno ena najtežjih bolezni, kar jih poznamo in je za zdaj še neozdravljiva. Drugo ime za ALS je tudi bolezen motoričnih nevronov, saj so pri tej bolezni prizadete te vrste celic, tako celice v možganih kot tudi tiste, ki potekajo iz hrbtenjače v mišice. Gre torej za okvaro osrednjega in perifernega živčnega sistema. Najpogosteje se pojavi v starosti med 50. in 70. letom.

Potek bolezni se od bolnika do bolnika lahko precej razlikuje. Pri nekaterih lahko bolezen poteka zelo počasi, pogosteje pri mlajših bolnikih, in lahko traja tudi več desetletij. V najhujših oblikah lahko potek bolezni že v nekaj mesecih pripelje do tega, da človek umre.

Najbolj povezana z diagnosticiranjem te bolezni je preiskava EMG – elektromiografija – s katero merimo delovanje živcev in mišic. S to preiskavo lahko potrdimo, da gre za okvaro motoričnih nevronov.
Povsod po svetu in tudi pri nas se uveljavlja timska obravnava. Za bolnika z ALS skrbi skupina strokovnjakov, poleg zdravnikov tudi medicinske sestre, socialni delavci, fizioterapevti, respiratorni terapevti, psihologi, delovni terapevti, dietetiki. Le tako lahko kar se da prispevajo k zmanjševanju in lajšanju težav.

Odbor za ALS pri Društvu distrofikov Slovenije 
Ustanovljen je bil junija leta 2002 in je član Mednarodne zveze društev ALS. Organizira redna mesečna srečanja bolnikov in svojcev ter srečanja ob Svetovnem dnevu ALS. Njegov glavni namen je pridobivanje novih informacij o bolezni, izmenjava izkušenj in druženje s sebi enakimi. Sedež Odbora za ALS je na Linhartovi cesti 1 v Ljubljani (www.drustvo-distrofikov.si).


NAZAJ
Kje se nahajam? DomovAktualne objave
130let delovanja
385postelj
1200več kot 1200 zaposlenih
69%zasedenost postelj
166100obiskov letno v ambulantah
18227operacij letno
1200porodov letno
×

Prikaz za slepe in slabovidne

Pomanjšaj velikost pisave (-) Povečaj velikost pisave (+)

Barva ozadja in pisave

Izključi prikaz za slabovidne ×


Izjava o dostopnosti

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti.

NASTAVITVE