Osrednja vsebina
SI   EN  

Obvestilo

Zaradi povečanega števila respiratornih okužb, začasno obiski pri bolnikih na Kardiološkem oddelku niso dovoljeni. Dovoljeni so pri kritično bolnih bolnikih z dovolilnico lečečega zdravnika.

Obiski ostalih hospitaliziranih bolnikov so dovoljeni:
- vsak dan med 15.00 in 16.00 uro, priporočen je obisk ene zdrave osebe v trajanju 15 minut.

Center intenzivne medicine:
- obiskovanje bolnikov je možno vsak dan med 14:30 in 15:30, dovoljena sta največ dva obiskovalca dnevno, lahko hkrati, obiskovalci morajo ves čas trajanja obiska nositi zaščitno obrazno masko.

Preberi več
Ne prikazuj več

14. oktober - SVETOVNI DAN PALIATIVNE OSKRBE

09.10.2023
Paliativna oskrba (PO) je aktivna celostna obravnava pacientov z neozdravljivo boleznijo in podpora njihovim bližnjim. Osnovni namen PO je izboljšati kakovost življenja pacienta in njihovih bližnjih s postopki in ukrepi, s katerimi zagotovimo ustrezno prepoznavo, oceno in tudi obravnavo problemov neozdravljivo bolnih.

Glavni elementi PO so:
  • posamezniku (pacientu) prilagojeno obvladovanje problemov (telesnih, psiholoških, duhovnih, socialnih) v obdobju obravnave neozdravljive bolezni,
  • strokovna oskrba v zadnjem obdobju življenja in med umiranjem,
  • podpora družini med boleznijo in med žalovanjem.
Obravnava mora potekati neprekinjeno ne glede na to, kdaj in kje je pacient oskrbovan. Osnovno PO lahko odlično nudi izbrani zdravnik skupaj s patronažno sestro, za bolj kompleksne primere pa se vključi paliativni tim. Le v 20% so potrebni postopki, ki zahtevajo obravnavo v okviru bolnišnice.
Paliativni pristop v obravnavi pacienta naj bi se pričel že zgodaj po diagnozi neozdravljive bolezni in naj bi se sprva tudi prepletal z zdravljenjem usmerjenim k upočasnjevanju osnovne bolezni. Z napredovanjem osnovne bolezni pa običajno PO v obravnavi prevlada in se nadaljuje z obravnavo v procesu umiranja, smrti in žalovanja. Oskrba umirajočega pacienta je zgolj del celostne PO.

Za kakovostno obravnavo kompleksnejših težav v obdobju PO je potreben ustrezno usposobljen tim strokovnjakov. Osnovni specialistični tim sestavlja zdravnik in koordinator z dodatnimi znanji iz PO, po potrebi pa se vključujejo tudi socialni delavec, klinični psiholog, delovni terapevt, fizioterapevt, dietetik, izvajalec duhovne oskrbe in prostovoljci. Obseg njihove pomoči je odvisen od potreb pacienta in njegovih bližnjih ter se stopnjuje od začetka bolezni do smrti. Pri izvajanju PO je nujno potrebno dobro obvladovanje veščin komunikacije.

Velikokrat se zgodi, da ko zbolimo se borimo za čas. Vendar ko nas bolezen premaguje, se začnemo zavedati, da je bolj pomembna kvaliteta, kot pa kvantiteta. Z željo po kakovostnih trenutkih življenja, da dneve, ki jih še imamo preživimo kakovostno, v domačem okolju in v objemu ljubljenih, smo tudi v naši regiji naredili korak naprej v razvoju PO. V Splošni bolnišnici Novo mesto smo v želji zagotoviti bolj kakovostno zdravstveno oskrbo paliativnim pacientom naše regije, pridobili mobilni paliativni program. Imamo mobilni paliativni tim in ambulanto za PO od septembra 2021.

Za dodatna vprašanja ali le pogovor smo vam na voljo na telefonski številki 031 529 430.

Pripravila: Maja Janežič, MPT

    

NAZAJ
Kje se nahajam? DomovAktualne objave
130let delovanja
385postelj
1200več kot 1200 zaposlenih
69%zasedenost postelj
166100obiskov letno v ambulantah
18227operacij letno
1200porodov letno
×

Prikaz za slepe in slabovidne

Pomanjšaj velikost pisave (-) Povečaj velikost pisave (+)

Barva ozadja in pisave

Izključi prikaz za slabovidne ×


Izjava o dostopnosti

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti.

NASTAVITVE