Osrednja vsebina
SI   EN  

Obvestilo

Obiski hospitaliziranih pacientov:

Zaradi izrazitega povečanja respiratornih okužb so obiski pri bolnikih dovoljeni eni zdravi osebi za 15 minut, vsak dan med 15.00 in 16.00 uro. 

Obvezna je uporaba zaščitnih obraznih mask za vse obiskovalce.

Porodniški oddelek:
Dovoljen je obisk ene zdrave osebe med 15. in 16. uro. Obiski sorojencev niso dovoljeni, saj želimo s tem zaščititi novorojenčke.
 
Center intenzivne medicine: Obiskovanje bolnikov je možno vsak dan med 14:30 in 15:30, dovoljena sta največ dva zdrava obiskovalca dnevno, lahko hkrati, obiskovalci morajo ves čas trajanja obiska nositi zaščitno obrazno masko.

Preberi več
Ne prikazuj več

11. april - Svetovni dan Parkinsonove bolezni

10.04.2025
Vsako leto 11. aprila obeležujemo svetovni dan Parkinsonove bolezni. Parkinsonova bolezen je na drugem mestu med nevrodegenarativnimi boleznimi možganov. Je kronična, napredujoča in neozdravljiva bolezen. Prizadene 1% ljudi nad 65 letom starosti. Njen potek je počasen in progresiven, prizadene pa bazalne ganglije, kjer propadajo nevroni črne substance, v kateri se tvori nevrotransmiter dopamin.

Pomanjkanje dopamina se kaže skozi značilno motorno simptomatiko: upočasnjenost gibanja, rigidnost, tresenje v mirovanju, težave pri hoji in drži. Drža obolelega je značilno sklonjena naprej, gibi so počasni, prisotna je mišična otrdelost in težave z ravnotežjem in hojo. Prve znake najpogosteje opazijo svojci, in sicer tresenje rok v mirovanju, ki se poslabša ob vznemirjenju, počasnost gibov in nespretnost pri finih opravilih.  Sčasoma bolniki pri hoji podrsavajo, koraki so kratki, včasih se ustavijo in se ne morejo premakniti.

Ob motoričnih simptomih imajo bolniki s Parkinsonovo boleznijo številne nemotorične težave, kot so naprimer motnje voha in okusa, upad kognitivnih sposobnostih, depresija, motnje spanja, psihoze, motnje koncentracije, v kasnejših fazah bolezni tudi demenca. 

Zdravljenje bolezni je doživljenjsko, namen je nadomestiti pomanjkanje dopamina v možganih in zmanjševanje simptomov ter lajšanje težav za čim boljšo kakovost življenja.

Za zmanjševanja stresa pri bolnikih in svojcih je pomembno, da poiščejo strokovno pomoč takoj, ko posumijo na bolezen. Bistveno je, da bolezen sprejmejo in sodelujejo v procesu zdravljenja. Bolezen vpliva na vsa področja človekovega delovanja - telesno, čustveno, duševno in socialno področje ter zmanjšuje kakovost življenja.


NAZAJ
Kje se nahajam? DomovAktualne objave
130let delovanja
387postelj
1200več kot 1200 zaposlenih
70%zasedenost postelj
216191obiskov letno v ambulantah
15443operacij letno
1202porodov letno
×

Prikaz za slepe in slabovidne

Pomanjšaj velikost pisave (-) Povečaj velikost pisave (+)

Barva ozadja in pisave

Izključi prikaz za slabovidne ×


Izjava o dostopnosti

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti.

NASTAVITVE