Splošna bolnišnica Novo mesto je sodelovala v projektu SALOMON, ki so ga sofinancirale Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP. Projekt je bil namenjen izboljšanju pogojev za trajnostno mobilnost ter blaženju podnebnih sprememb na območju kompleksa SB NM. Trajal je od 1.5.2022 do 30.4.2024.
Skupni cilji partnerjev projekta Razvojnega centra Novo mesto, norveške Univerze Nord in Splošne bolnišnice Novo mesto so bili vzpostaviti rešitve za velike prometne izzive, izdelati mobiInostni načrt za bolnišnico, povečati število deležnikov, ki dostopajo do bolnišnice z uporabo bolj trajnostnih oblik mobilnosti ter izboljšati učinkovitost informiranja zaposlenih in pacientov o alternativah trajnostne mobilnosti za 30 odstotkov v primerjavi z letom pred začetkom izvedbe projektnih aktivnosti.
Rezultat ponovitvene raziskave je potrdil, da sta bila oba cilja projekta presežena – uporaba trajnostnih oblik mobilnosti za dostop do bolnišnice se je povečala za 10 %, učinkovitost informiranja deležnikov bolnišnice pa je presegla zastavljen cilj za skoraj 40 %.
Rezultati ponovitvene raziskave
Ponovljena raziskava o mobilnosti deležnikov bolnišnice, je potrdila učinkovitost informiranja deležnikov o trajnostni mobilnosti ter krepko presegla želeni cilj - kar 68 odstotkov anketirancev je ocenilo, da so bolj ozaveščeni o potovalnih navadah in možnostih za trajnostno mobilnost na lokaciji Splošne bolnišnice Novo mesto. Ciljna vrednost, ki je znašala 30 %, je bila torej presežena za kar 38 %.
Najpomembnejši cilj projekta Salomon je bila sprememba potovalnih navad oz. povečanje števila deležnikov, ki do bolnišnice dostopajo z uporabo trajnostnih oblik mobilnosti za 6 %.
Po rezultatih prve ankete, ki jo je v okviru projekta izvedla Univerza Nord v letu 2023, se je kar 82,5 % anketiranih zaposlenih, pacientov in obiskovalcev v bolnišnico pripeljalo z osebnim avtomobilom pogosto ali vedno. Samo 17,5 % anketiranih je za dostop do bolnišnice uporabljalo trajnostni način potovanja. Iz ponovitvene ankete izhaja, da je 27,5 % anketirancev za dostop do bolnišnice uporabilo trajnostne načine potovanja, kar predstavlja povečanje za 10 odstotnih točk.
Mejniki, ki smo jih dosegli v zadnji fazi izvajanja projekta:
V zadnji fazi projekta smo izdelali
Mobilnostni načrt SB NM, ki spodbuja uporabo trajnostnih načinov dostopa do bolnišnice in posledično prispeva k spremembi potovalnih navad. Priprava mobilnostnega načrta kot pomembnega strateškega dokumenta močno krepi naravnanost bolnišnice k trajnostnemu razvoju in prispeva k zdravi in vključujoči družbi. Splošna bolnišnica Novo mesto je v okviru projekta razvila tudi IT orodje za informiranje in obveščanje ključnih deležnikov o priročnih in enostavnih alternativah trajnostne mobilnosti.
Z nadaljnjim upravljanjem prometa s pomočjo mobilnostnega načrta SB NM ter s pomočjo IT orodja bomo tudi po končanem projektu spodbujali aktivno uporabo trajnostnih načinov dostopa na lokacijo SB NM (aktivno potovanje, e-vozila, sopotništvo ali javni prevoz) ter tako prispevali k blaženju podnebnih sprememb, zmanjšanju emisij toplogrednih plinov ter izboljšanju kakovosti zraka in bivanja v okolici kompleksa SB NM.