ŽUPNIJA ČRNOMELJ
Sofinanciran iz sredstev CLLD 2014-2020
Izvajanje 2022-2023
Partnerji:
- Slovensko društvo Hospic, Območni odbor Dolenjska Posavje in Bela krajina
- Splošna bolnišnica Novo mesto
- ARTTS DESIGN, Tamara Strnad s.p.
- Župnija Črnomelj
Povzetek operacije:
Z izvedbo detabuizacijskih LAST AID International (v nadalj. Last aid) delavnic želimo odgovoriti na sledeče izzive: medgeneracijska odtujenost, osamljenost in izrinjenost starejših; težave z vključenostjo drugih ranljivih skupin: žensk, kronično obolelih, brezposelnih.
S programom Vikend delavnica ZA ŽALUJOČE MLADE OD 18 – 26 LET želimo odgovoriti na izzive vključevanja mladih v družbo in na trg dela, predvsem mladih, ki so v zadnjih dveh letih izgubili bližnjo osebo in potrebujejo podporo v procesu žalovanja in reintegracije v vsakdanje življenje.
Cilji izvedbe Last aid delavnic so: detabuizacija smrti; osveščanje javnosti o možnostih in veščinah, s katerimi lahko bistveno izboljšamo kakovost zadnjega življenjskega obdobja; Informiranje javnosti o že obstoječi mreži pomoči; ter o tem, kar lahko storimo sami za izboljšanje kvalitete zadnjega obdobja življenja.
Cilji na programu Vikend delavnice za žalujoče mlade: nuditi podporo mladim med 18. in 26. letom po smrti bližnjega; podpora posamezniku v procesu žalovanja, ki poteka skozi različne faze; omogočiti reintegracijo v normalno življenje.
Glavni neposredni učinek operacije: opolnomočenje ranljivih posameznikov za bolj kvalitetno zadnje obdobje življenja. Podpora v procesu žalovanja udeležencev vikend delavnice za žalujoče mlade.
Inovativnost operacije je izvedba delavnic Last aid na območju LAS DBK, vikend delavnica za mlade žalujoče, knjižica Živeti z žalovanjem, priročnik za žalovanje in dnevnik Levjesrčnik.
Rezultati operacija:
- izvedba 16 LAST AID International delavnic: prisotnost na delavnici prispeva k širjenju socialne mreže ter opolnomočenju z informacijami o praktičnih pristopih za višjo kakovost življenja v zadnjem življenjskem obdobju.
- vikend delavnica: skupina za mlade žalujoče med 18. in 26. letom:mladi bodo skozi psihosocialne delavnice podprti v procesu žalovanja ter se medsebojno povezali; to naj bi vplivalo na njihovo lažjo integracijo v vsakodnevno življenje, delo ter na oblikovanje sočutne socialne mreže vrstnikov s podobno izkušnjo.
- glasilo Levjesrčnik, knjižica Živeti z žalovanjem in priročnik za žalovanje bodo podporno gradivo za mlade v procesu žalovanja. Promocijsko gradivo za izvedbo vikenda za žalujoče mlade bo pritegnilo ciljno skupino mladih k udeležbi na vikendu.