V SB Novo mesto kot prvi v Sloveniji opravili t.i. »inlay« preplastitev patelofermoalnega sklepa kolena

Kolenski sklep sestavljajo tri enote: medialni (notranji del kolena), lateralni (zunanji del kolena) ter patelofemoralni kompartment (sklep med pogačico – patelo ter delom stegnenice – trohleo femurja). Patelofemoralni sklep predstavlja področje pod pogačico, kjer so pogosto defekti hrustanca zaradi poškodbe ali obrabe. Le-ti vodijo do bolečine, omejene gibljivosti in omejitev pri vsakodnevnih aktivnostih. Bolečine so vezane predvsem na aktivnosti, med katerimi pogačica drsi po trohlearnem žlebu (počepanje, klečanje, hoja po stopnicah, vstajanje iz sedečega položaja ipd.). Izolirana obraba hrustanca v patelofemoralnem kompartmentu, brez prizadetosti ostalih delov kolena, je sicer redka in zahteva drugačno operativno zdravljenje kot klasična obraba kolena (vstavitev totalne kolenske endoproteze).

Do sedaj smo za operativno zdravljenje artroze v patelofemoralnem kompartmentu uporabljali klasične patelofemoralne endoproteze. Pri teh ob pripravi ležišča za trohlearno komponento reseciramo večji del kostnine, kar oteži eventuelno revizijsko operacijo z odstranitvijo komponente in preostalim večjim defektom kosti. Obenem odpremo femoralni kanal, kar vpliva tudi na večjo izgubo krvi.

Pri "inlay" patelofemoralnem vsadku odstranimo le preostanke hrustanca na obrabljenem delu trohlee ter minimalno količino spodaj ležeče kostnine ter defekt anatomsko prekrijemo s t.i. »inlay« vsadkom. Bistvena prednost je zelo natančno prileganje vsadka obolelemu predelu hrustanca, brez spreminjanja biomehanike kolenskega sklepa.

V Splošni bolnišnici Novo mesto smo 11.7.2019 kot prvi v Sloveniji izvedli t.i. »inlay« preplastitveno artroplastiko patelofemoralnega sklepa. Operacijo je izvedel predstojnik Ortopedskega oddelka Gregor Kavčič, dr. med., asistent doc. dr. Klemen Bedenčič dr. med.

S patelofemoralnim vsadkom smo ohranili naravno anatomijo in skladnost kolenskega sklepa. S tem smo omogočili hitro okrevanje in vrnitev pacientke na visoko stopnjo aktivnosti, pričakovano njeni starosti in telesnim zmogljivostim, brez omejitev.

Celotni ekipi čestitamo za nov uspeh!

PART_1562831393814.PART_1562831381144.