IZJAVA ZA JAVNOST SPLOŠNE BOLNIŠNICE NOVO MESTO, TOREK, 13.4.2021

V Splošni bolnišnici Novo mesto imamo danes hospitaliziranih 41 COVID bolnikov, od tega 11  na intenzivnem oddelku. Ventiliranih je trenutno 11 pacientov, sprejemamo pa dvanajstega, ki ga bomo prav tako morali ventilirati.

Trenutno je najmlajši bolnik na intenzivnem Covid oddelku star 41 let, najstarejši pa 76. Povprečna starost na intenzivnem Covid oddelku je 63 let, na običajnem Covid oddelku pa 68 let. Starostna stopnja hospitaliziranih je nižja kot v preteklih dveh valovih. To dejstvo po eni strani pripisujemo učinku cepljenja najstarejših, po drugi strani, pa tudi temu, da je veliko starostnikov, predvsem tistih iz DSO-jev Covid že prebolelo.

Zaradi poznih zapletov COVID-a smo sprejeli nekaj bolnikov na kardiološki in pljučni oddelek, nismo pa še imeli primera, da bi bolnik, ki se je ponovno okužil ali je dobil okužbo po cepljenju, potreboval hospitalizacijo.
Največji problem ta trenutek je fizična in psihična izčrpanost kadra, saj epidemija traja že leto dni. Težave s kadri rešujemo praktično čez celotno epidemijo (zaradi obolevnosti, varstva otrok,...). To rešujemo s prerazporejanjem, specializanti in seveda tudi z odpovedjo rednih programov.

Še vedno so največji zaostanki rednih programov na področju kardiologije, ortopedije, urologije... Trudimo se delati čim več rednega (elektivnega) operacijskega programa, glede na razpoložljiv kader in zaščitne ukrepe.
Ostanimo zdravi!

doc. dr. Milena Kramar Zupan, direktorica

prim. Milivoj Piletič, strokovni direktor

Simona Volf, pomočnica direktorice za zdravstveno nego